browse by letter: | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z |

search:

browse by category:
» ALL
» Politics
  » Presidents
    » Candidates
  » Government
  » National Assembly
    » Candidates
  » Parties
  » Mayors
  » Governors
  » Judges
  » Diplomats
  » Other
» Military
» Church
» State officers
» Youth leaders
» Famous women
» Music
» Literature
» Business
» Art
» Cinema,Theatre
» Society
» Science
» Sport
» Press
» Diaspora
 
About site
Comments about site
Interviews,news
Our banners
Suggest new person
Log In(Persons)
 
change language:
 







Rambler's Top100 Rambler's Top100

 


Levon SARGSYAN

Member of National Assembly of RA


Rating: -1.20, visits: 25555 (today: 1)

Parliamentary Elections 2007 : Majoritarian Electoral District # 5

Levon Sargsyan was born on February 7, 1968 in Yerevan.

Mr. Sargsyan graduated with a degree in economics from the Yerevan Institute of National Economy in 1993. From 1984-1986 he was a worker in the Ashkhatank Volunteer Sport Company. In 1987 he worked in Yerevan Bread Factory # 4. From 1987-1989 he served in the Soviet Army. From 1989-1990 he worked as a metalworker in Sirius Factory. From 1990-1995 he worked first as a storekeeper and later deputy director at the Yerevan Flour Factory. From 1995-1996 he was the executive director of Bjni OJSC. From 1996-1999 he was the head of the sales division in Yerevan Miller Factory. In 2002 he became the president of Yerevan Miller CJSC.

1999-2003 was his first term as a deputy of the NA (electoral district # 4) and he was on the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs. He was a member of first the Stability Faction, later he was not a member of any faction or deputy group and then he joined the People's Deputy Deputy Group.

From 2003-2007 he was a deputy in the NA (electoral district # 6). He was a member of the NA Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs and a member of the People's Deputy Deputy Group.

On May 12, 2007 he was elected to the NA from electoral district #5.

Factions
07.06.2007- "Republican Party of Armenia" Faction

Committees
19.06.2007 - 11.07.2007- Protection of Human Rights and Public Affairs
11.07.2007 - 11.07.2008- Economic Affairs
11.07.2008 - Social Affairs

Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/

District 005

Mr. Sargsyan is married and has four children.

E-mail
levon.sargsyan@parliament.am

published: 2006-01-01 00:00:00
last updated:2012-07-10 13:13:17

Printable Version



rate this person (current rating:-1.20, 270 votes )
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
"-5" is the worst, "0" is neutral, and "5" is the highest grade


Read comments(18)


Add comment (fields marked with * are required)

All comments containing abusive language
and/or personal insults will be removed


Please enter number from image*:
name*:
email:
url:
comment*:
 




 
Ratings
View Ratings

Top 10 persons:
 
1. Sirusho (327816/9)
2. G. TSARUKYAN(219194/9)
3. S. SARGSYAN(215927/3)
4. T. MARGARYAN(215134/6)
5. A. Margaryan(206131/1)
6. K. Kerkoryan(175525/13)
7. A. Ghahramanyan(174087/24)
8. Andre (153953/5)
9. Arame (140914/8)
10. H. KARAPETYAN(138534/7)

Persons born today:
 
K. Petrosyan
K. Khumaryan
A. ZAKARYAN

Number of persons
in database: 1314

comments: 125828
added today: 0


Exclusive NEWS


club.expert.am

Vox Populi - Public Opinion research center


© Copyright 2004-2014 "Electoral Systems" Center.
Visits: this page-25555,total-32955776.
Webmaster: webmaster@persons.am.